Rendező:
9 perc, 1960, 9’, r: Wiedermann Károly, o: Hildebrand István
Kézenfogva, 1963, 12’, r-o: Herskó Anna
Kilencedik emelet, 1977, 39’, r: Gyarmathy Lívia, o: Pap Ferenc
Az összeállítás az 1960-as és 1970-es évek néhány emlékezetes, külföldön is sikert aratott (az oberhauseni rövid- és kísérleti filmes fesztiválon díjakat szerzett) magyar filmjét mutatja be. Időben a legkorábbi, Wiedermann Károly 9 perc című rövidfilmje 1960-ban készült, és Gerelyes Endre novellájának adaptációja. A film az akkkoriban a klasszikus ábrázolásmód megújításával kísérletező elő-modern magyar filmek egyik korai és ritka példája.
A Herskó Anna fényképezte és rendezte Kézenfogva (1963) szintén úttörő alkotás: keresetlen, természetes dokumentarista portré a gyermeknevelés és a családi élet hétköznapjairól – az 1960-as évek elején sem ez a téma (privát szféra, szülő-gyerek intim kapcsolatok), sem pedig a direktfilmes ábrázolás nem volt jellemző a magyar filmben.
Végül Gyarmathy Lívia 1977-es dokumentumfilmje, a Kilencedik emelet a korszak szociológiai inspirációjú magyar dokumentumfilmjeinek egyik kiváló, erőteljes darabja, amely egy válás után új, lakótelepi lakásba költöző és új (pót)apát kapó család, anya és két gyerekének útkeresését mutatja be. Az inspiráció szociológiai (lakáshelyzet, munkáscsaládok hétköznapjai), az ábrázolás azonban életközeli, természetes, személyes, és ezáltal drámai. Varga Balázs filmtörténész
A képen Gyarmathy Lívia
Pénztárnyitás: az első előadás előtt 30 perccel.
Pénztárzárás: az utolsó előadás kezdetét követően 15 perccel.
A kávézó a mozi nyitvatartási idejében tart nyitva.
© Uránia Nemzeti Filmszínház
Az Art-Mozi Egyesület tagmozija
1088 Budapest, Rákóczi út 21.
megközelítés
jegyinformáció
írjon nekünk!
közérdekű adatok
sajtó
Adatvédelmi tájékoztató